Ograniczenie czasu ładowania dzięki optymalizacji obrazu

Mimo że coraz więcej użytkowników Internetu posiada szerokopasmowy dostęp, duża część ludności w sieci wciąż korzysta z połączeń modemowych.

Dlatego nierozsądnym z Twojej strony byłoby lekceważenie podczas projektowania witryny, ważnego z punktu widzenia użytkowników połaczeń dial-up, faktu, jakim jest czas ładowania witryny.

Ogólnie rzecz biorąc, cały tekst na stronie internetowej zostanie załadowany w bardzo krótkim czasie nawet dla połączenia modemowego.

„Winowajcą” powolnego ładowania stron są przede wszystkim duże zdjęcia.

Twoim zadaniem jest znalezienie równowagi pomiędzy wykorzystaniem odpowiedniej ilości zdjęć, aby przyciągnąć użytkowników, a ich rozmiarami, które nie zapełnią całego czasu ładowania witryny.

Powinieneś tak zoptymalizować każde zdjęcie na Twojej stronie, aby upewnić, że ładuje się w najmniejszym możliwym czasie.

Niezwykle istotne jest użycie oprogramowania do edycji zdjęć, aby usunąć niepotrzebne informacje na ich temat. Tym samym skutecznie zmniejszysz rozmiar pliku obrazu bez wpływania na jego wygląd.

Jeśli posiadasz program Photoshop, będzie to dla Ciebie oczywiste, że podczas zapisywania obrazu jako pliku JPEG, pojawia się okno dialogowe i pozwala na wybór „jakości” JPEG.

Zazwyczaj ustawienie od 8 do 10 jest wystarczająco dobre aby zachować jakość obrazu podczas zapisywania go w małym rozmiarze pliku.

Jeśli nie masz Photoshop-a, istnieje wiele darmowych programów (np. Pixia, Gimp), które można pobrać i używać na zmniejszenie rozmiaru pliku.

Z drugiej strony, możesz zdecydować się na zapisywanie obrazów w formacie PNG, aby uzyskać najlepszą jakość przy najmniejszym rozmiarze pliku.

Można również zapisać obrazy w formacie GIF, który pozwala na zapis pliku w możliwie najmniejszym rozmiarze.

Dzięki możliwości pominięcia zapisu wszystkich informacji o kolorze, zdjęcia w tym formacie najlepiej nadają się do edycji obrazu wideo za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Jednak oszczędności w formacie GIF bardzo często odbijają się na wyglądzie obrazu. Zalecam więc stosowanie umiaru i mądrego dokonania wyboru między jakością i wielkością zdjęć.

W następnym poście poruszę temat: Strony przyjazne dla wyszukiwarek

Jeśli to o czym piszę uważasz za interesujące, chciałbyś coś dodać – umieść swój komentarz poniżej.

Pozdrawiam Cię

Marek Zadęcki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s