Elementy wyglądu strony internetowej,których lepiej unikaj.

Jako projektant stron internetowych, powinieneś tak je zaplanować, aby zapewnić odwiedzającym największą łatwość obsługi, jak najlepsze wrażenie i co najważniejsze przyjemne doświadczenie.

Nie ma znaczenia, czy masz najlepszy produkt na całym świecie – jeśli Twoja strona jest źle zrobiona, nie będziesz w stanie sprzedać nawet jednego egzemplarza swego produktu.

Mówiąc o „dobrym wzorcu”, nie myślę tylko o dobrym projekcie graficznym Twojej strony.

Profesjonalni projektanci stron internetowych będą mogli wskazać istnienie wielu elementów, które przyczyniają się do dobrego projektu strony internetowej tj. dostępność projektowania, interfejsu lub układu, projektowanie doświadczenia użytkownika i oczywiście najprostszą, która jest projektowanie graficzne.

Dlatego chcę podkreślić niektóre funkcje z najgorszych projektów internetowych na jakie się natknąłem.

Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia wykorzystasz, jako swoistą listę kontrolną, aby sprawdzić czy Twoja strona pasuje do kryteriów i podejmiesz poważne działania zapobiegawcze.

Niżej podanych błędów powinieneś unikać jeśli chcesz mieć dużo wiernych klientów, którzy często będą odwiedzać Twoją witrynę:

1) Muzyka w tle

Jeśli nie uruchamiasz strony, która promuje zespół, CD lub cokolwiek związane z muzyką, to odradzam Ci zakładania pętli muzyki w tle na swojej stronie.

To może brzmieć przyjemnie na samym początku. Wyobraź sobie, że klient nie poprzestaje na jednej Twojej stronie uruchamiając w międzyczasie kilka z nich w osobnych zakładkach.

Jeśli każda Twoja strona zawiera inny motyw muzyczny (a nawet ten sam) to otwarcie kilku stron jednocześnie będzie dość nieprzyjemne. Gdybym był gościem, po prostu wyłączyłbym głośniki albo opuścił witrynę.

Muzyka w tle opóźnia szybkość ładowania się strony co dla odwiedzających (podczas przeglądania witryny) użytkowników połączeń dial-up, będzie miało niebagatelne znaczenie. Internauci nie lubią czekać na wyświetlenie zawartości witryny.

2) Bardzo duży/mały rozmiar tekstu

Właściwe zachowanie proporcji, to coś więcej niż tylko projektowanie stron internetowych.

Obok grafiki należy dobrać rozmiar czcionki na stronie tak, aby teksty były czytelne i umożliwiały odwiedzającym czytanie bez obciążania wzroku.

Nieważne jak wyjątkową treść umieszczasz na swojej stronie internetowej, jeśli tekst, którym ją prezentujesz jest nieczytelny – nie sprzedasz nic!

3) Okna pop-up

Wyskakujące okienka są ewidentnie wykorzystywane do wyświetlania reklam. 90% okien pop-up nie jest warte uwagi, więc po prostu jest ignorowana za każdym razem.

Wyobraź sobie, że masz bardzo ważną wiadomość do przekazania i umieścisz go w oknie pop-up.

Zapewniam Cię, że zostanie zignorowana nim potencjalny klient zdąży zapoznać się z jej treścią.

Jeśli chcesz używać wyskakujących okien, zaproponuj odwiedzającym Twoją witrynę, możliwość zapisania się na listę adresową.

Na zakończenie tego artykułu, pozwolę sobie przypomnieć, że jako webmaster, Twoim zadaniem jest upewnić się, że witryna, którą projektujesz ma zwiększyć skuteczność Twojej sprzedaży.

Nie pozwól, aby kilka drobnych błędów zmniejszyło jej funkcjonowanie!

W następnym poście odpowiem na pytanie: Kiedy jest odpowiedni czas na zmianę projektu witryny?

Jeśli to o czym piszę uważasz za interesujące, chciałbyś coś dodać – umieść swój komentarz poniżej.

Pozdrawiam Cię

Marek Zadęcki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s