Przed podsumowaniem

Rozdział 16 – Uwagi i końcowe spostrzeżenia

 

WIELU LUDZI BĘDZIE SZYDZIĆ Z MYŚLI, że istnieje nauka ścisła o bogaceniu się. Upierając się, że zasób dóbr jest ograniczony, powiedzą, że trzeba zmienić instytucje rządowe i społeczne, zanim jakakolwiek znacząca grupa społeczna mogłaby osiągnąć dostatek.

Ale to nieprawda.

Prawdą jest, że istniejące rządy utrzymują masy w ubóstwie, ale to dlatego, że te masy nie myślą i nie postępują w odpowiedni sposób.

Gdyby masy zaczęły postępować zgodnie ze wskazówkami tej książki, ani rządy ani systemy przemysłowe nie umiałyby ich zatrzymać; wszelkie systemy trzeba by zmodyfikować, by przystosować je do postępu.

Jeśli ludzie mają umysł otwarty na rozwój, wierzą, że mogą stać się bogaci i działają, aby osiągnąć swój cel, czyli zdobyć majątek, nic nie jest w stanie utrzymać ich w nędzy.

Jednostki mogą wkroczyć na właściwą ścieżkę w każdej chwili, bez względu na aktualny rząd i osiągnąć bogactwo. A jeśli postąpi tak znaczącą liczba jednostek, spowodują one taką modyfikację systemu, która ową ścieżkę otworzy dla innych.

Im więcej jest osób, które bogacą się na drodze współzawodnictwa, tym gorzej dla innych ludzi. Im więcej zaś tych, co osiągają dostatek twórczo, tym dla wszystkich lepiej.

Ekonomiczne wyzwolenie mas da sie osiągnąć jedynie skłaniając dużą liczbę ludzi do praktykowania wskazanej w tej książce naukowej metody, przez co osiągną oni bogactwo. To wskaże drogę innym i zarazi ich pragnieniem prawdziwego życia i wiarą, że to osiągną oraz celem, który mają za zadanie osiągnąć.

Na razie, jednakże, wystarczy mieć świadomość, że ani rząd, ani system kapitalistyczny oparty na konkurencji, nie może cię powstrzymać przed bogaceniem się. Kiedy zaczniesz realizować ów twórczy składnik myśli, wzniesiesz sie ponad to wszystko i staniesz sie obywatelem całkiem innego królestwa.

Pamiętaj jednak zawsze, że twoja myśl musi działać na poziomie twórczym. Ani na chwilę nie daj sie oszukać, że zasoby są ograniczone, nie podejmuj też działań na zasadzie współzawodnictwa.

Gdy tylko zdarzy ci się pomyśleć w ten sposób, natychmiast się popraw. Bo kiedy twój umysł angażuje się we współzawodnictwo, tracisz kontakt z najdoskonalszym umysłem.

Nie trać ani chwili na planowanie, jak poradzić sobie z nagłymi sytuacjami w przyszłości, chyba że podjęte przez ciebie niezbędne kroki miałyby mieć jakiś wpływ na teraźniejszość. Skoncentruj sie na wykonaniu dzisiejszej pracy w sposób doskonały, a nie na problemach, które mogą pojawić się jutro. Zajmiesz sie nimi, gdy się wydarzą.

Nie próbuj odpowiedzieć na pytanie jak będziesz mógł przezwyciężyć trudności, które mogą pojawić sie na horyzoncie twojej firmy, chyba że widać wyraźnie, że aby ich uniknąć trzeba odpowiednie kroki podjąć już dziś.

Bez względu na to, jak wielka może wydać się przeszkoda z daleka, przekonasz się, że jeśli będziesz postępował w sposób pewny, to ona zniknie, gdy się do niej zbliżysz, albo pojawi sie droga wyjścia nad nią, pod nią, przez nią lub dokoła niej.

Nie może zajść taki splot okoliczności, które spowodowałyby porażkę człowieka zmierzającego ku bogactwu według ściśle naukowych zasad. Prawdopodobieństwo tego, że osoba przestrzegająca reguł nie stanie się bogata jest takie samo jak to, że ktoś mnożąc dwa przez dwa nie uzyska wyniku cztery.

Nie obawiaj się potencjalnych katastrof, przeszkód, porażek czy niefortunnych zbiegów okoliczności. Mogą się zdarzyć, a wtedy przekonasz się, że każda trudność niesie ze sobą środki niezbędne do tego, aby ją zwalczyć.

Uważaj na to, jak mówisz. Nigdy nie mów o sobie, swoich sprawach lub czymkolwiek innym w sposób niepewny lub zniechęcający.

Nigdy nie przyznawaj, że istnieje możliwość porażki, nie mów też w sposób nasuwający wniosek, że klęska jest możliwa.

Nie mów nigdy, że czasy są ciężkie, a sytuacja twojej firmy budzi wątpliwości.

Czasy mogą być ciężkie, a interesy niepewne dla tych, którzy działają na zasadzie współzawodnictwa, ale nigdy nie będą takimi dla ciebie. Możesz stworzyć to, czego pragniesz. Jesteś ponad wszelkimi obawami.

Gdy dla innych przychodzą ciężkie czasy, a ich interes podupada, ty odkryjesz dla siebie najwspanialsze szanse.

Ćwicz się w myśleniu o świecie i patrzeniu nań jak na coś, co powstaje, co rośnie, a pozorne zło uznaj za coś, co się nie rozwinęło. Zawsze mów w kategoriach postępu. Czyniąc inaczej, zaprzeczasz swej wierze, a zaprzeczyć jej znaczy stracić ją.

Nigdy nie pozwól sobie na odczuwanie rozczarowania. To, że spodziewasz się otrzymać jakąś rzecz w określonym czasie, a tak się nie dzieje, możesz uważać za porażkę. Ale jeśli będziesz trzymał się swojej wiary przekonasz się, że ta porażka jest tylko pozorna.

Idź naprzód pewnym krokiem, a jeśli owej rzeczy nie otrzymasz, dostaniesz coś o wiele lepszego i zrozumiesz, że pozorna klęska była tak naprawdę wielkim sukcesem.

Pewien człowiek zgłębiający naukę o bogaceniu się postanowił zaangażować się w pewne przedsięwzięcie i pracował przez kilka tygodni, aby przyniosło efekty. W kluczowym momencie zakończyło się ono katastrofą z zupełnie niewytłumaczalnych przyczyn. Wyglądało to tak, jakby jakaś niewidzialna siła potajemnie działała przeciw niemu. Ale on nie poczuł się rozczarowany. Przeciwnie, podziękował Bogu za odrzucenie jego pragnienia i z pełnym wdzięczności umysłem przystąpił do dalszej pracy.

Gdy po kilku tygodniach pojawiła sie na jego drodze szansa tak dalece wspanialsza, że pod żadnym pozorem nie zamieniłby jej na możliwość realizacji swego pierwszego pomysłu, zrozumiał że umysł wiedzący o wiele więcej niż on uchronił go przed zmarnowaniem większego dobra, nie pozwalając mu zajmować się mniejszym.

W taki oto sposób każde pozorne niepowodzenie okaże się dla ciebie korzystne, o ile zachowasz wiarę, będziesz podążał ku realizacji celu, odczuwał wdzięczność i codziennie wykonywał wszystko to, co da sie tego dnia zrobić, a każde z podjętych działań wykonuj w sposób gwarantujący sukces.

Jeśli ponosisz klęskę to dlatego, że prosiłeś o zbyt mało. Próbuj dalej, a z całą pewnością otrzymasz większe rzeczy, o których marzyłeś. Pamiętaj o tym.

Klęska nie wynika z tego, że nie posiadasz dość talentu, by zrobić to, czego pragniesz. Jeśli będziesz postępował według moich wskazówek, rozwiniesz w sobie wszelkie talenty potrzebne do wykonania twojego zadania.

Ta książka nie zajmuje się szczegółowo nauką o pielęgnowaniu talentów, ale jest to tak pewne i łatwe, jak osiągnięcie bogactwa.

Nie zwlekaj z obawy, że kiedy już dotrzesz do jakiegoś właściwego miejsca, poniesiesz porażkę z powodu braku umiejętności. Idź naprzód, a kiedy już dojdziesz do tego miejsca zostaniesz wyposażony w stosowne umiejętności. To samo źródło możliwości, które pozwoliło niewykształconemu Lincolnowi stać sie wielkim politykiem jest do twej dyspozycji. Ze swego umysłu czerp mądrość, która pozwoli ci sprostać powierzonym ci obowiązkom. Idź naprzód z niezachwianą wiarą.

Studiuj tę książkę. Niech będzie twoim nieodłącznym towarzyszem aż do momentu, gdy zgłębisz wszystkie zawarte w niej myśli. Dobrze będzie, jeśli w okresie umacniania twej wiary porzucisz większość rozrywek i przyjemności oraz jeśli będziesz unikał miejsc, gdzie poprzez wykłady czy nabożeństwa głoszone są poglądy sprzeczne z powyższymi. Nie czytaj przesyconej pesymizmem czy też sprzecznej z zaprezentowana tu teorią literatury – nie wchodź w powstałe w związku z tym konfliktem spory.

Większość wolnego czasu poświęć kontemplacji wizji, pielęgnowaniu wdzięczności i czytaniu tej książki. Zawiera ona wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o nauce bogacenia się, a podsumowanie wszystkich najistotniejszych zagadnień znajdziesz w kolejnym rozdziale.

 

Jeśli to o czym piszę uważasz za wartościowe – przekaż link do mojego bloga swoim znajomym.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami umieszczając swój komentarz.

Dotychczas opublikowane rozdziały książki Wallace’a Wattles’a “Naukowa teoria bogacenia się” znajdziesz TUTAJ

Już niedługo kolejny – ostatni rozdział tej fascynującej książki.

Pozdrawiam Cię

Marek Zadęcki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s